neh­men auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈnɛːm̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: neh·men
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
englisch:
Beispiele:
[3]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
englisch:
Beispiele:
Nimmst du Tabletten?

Verbformen:

Infinitiv:
nehmen
Partizip Perfekt:
nahmen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik nehm
du nimmst
he/se/dat nimmt
wi nehmt
ji nehmt
se nehmt
Imperfekt:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöhmen
ji nöhmen
se nöhmen
Perfekt:
ik heff nahmen
du hest nahmen
he/se/dat hett nahmen
wi hebbt nahmen
ji hebbt nahmen
se hebbt nahmen
Konjunktiv:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöhmen
ji nöhmen
se nöhmen
Imperativ:
nehm!
nehmt!