neh­men auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈnɛːm̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: neh·men
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
mit de Hann faten
deutsch:
=
nehmen
niederländisch:
=
nemen
englisch:
Beispiele:
[2]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
utwählen, sik mit wat befaten
deutsch:
=
nehmen
Beispiele:
[1] Wat för 'n Thema nimmst du för den Vördrag?

Verbformen:

Infinitiv:
neh­men
Partizip Perfekt:
nah­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik nehm
du nimm­st
he/se/dat nimm­t
wi nehmt
ji nehmt
se nehmt
Imperfekt:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöh­men
ji nöh­men
se nöh­men
Perfekt:
ik heff nah­men
du hest nah­men
he/se/dat hett nah­men
wi hebbt nah­men
ji hebbt nah­men
se hebbt nah­men
Konjunktiv:
ik nöhm
du nöhmst
he/se/dat nöhm
wi nöh­men
ji nöh­men
se nöh­men
Imperativ:
nehm!
nehmt!