twei­bre­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌbɾɛːkn̩/
Verb
Silbentrennung: twei·bre·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
De grote Iesbarg is tweibraken.

Verbformen:

Infinitiv:
tweibreken
Partizip Perfekt:
tweibraken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik breek twei
du brickst twei
he/se/dat brickt twei
wi breekt twei
ji breekt twei
se breekt twei
Imperfekt:
ik bröök twei
du bröökst twei
he/se/dat bröök twei
wi bröken twei
ji bröken twei
se bröken twei
Perfekt:
ik heff tweibraken
du hest tweibraken
he/se/dat hett tweibraken
wi hebbt tweibraken
ji hebbt tweibraken
se hebbt tweibraken
Konjunktiv:
ik bröök twei
du bröökst twei
he/se/dat bröök twei
wi bröken twei
ji bröken twei
se bröken twei
Imperativ:
breek twei!
breekt twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + breken