Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌkɔːm̩/
Verb
Silbentrennung: twei·ka·men
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
tweikamen
Partizip Perfekt:
tweikamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kaam twei
du kummst twei
he/se/dat kummt twei
wi kaamt twei
ji kaamt twei
se kaamt twei
Imperfekt:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Perfekt:
ik bün tweikamen
du büst tweikamen
he/se/dat is tweikamen
wi sünd tweikamen
ji sünd tweikamen
se sünd tweikamen
Konjunktiv:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Imperativ:
kaam twei!
kaamt twei!
Infinitiv:
tweikamen
Partizip Perfekt:
tweikamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kumm twei
du kummst twei
he/se/dat kummt twei
wi kaamt twei
ji kaamt twei
se kaamt twei
Imperfekt:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Perfekt:
ik bün tweikamen
du büst tweikamen
he/se/dat is tweikamen
wi sünd tweikamen
ji sünd tweikamen
se sünd tweikamen
Konjunktiv:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Imperativ:
kaam twei!
kaamt twei!
Infinitiv:
tweikamen
Partizip Perfekt:
tweikamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kaam twei
du kümmst twei
he/se/dat kümmt twei
wi kaamt twei
ji kaamt twei
se kaamt twei
Imperfekt:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Perfekt:
ik bün tweikamen
du büst tweikamen
he/se/dat is tweikamen
wi sünd tweikamen
ji sünd tweikamen
se sünd tweikamen
Konjunktiv:
ik keem twei
du keemst twei
he/se/dat keem twei
wi kemen twei
ji kemen twei
se kemen twei
Imperativ:
kaam twei!
kaamt twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + kamen