lö­ven auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈlœɪ̯m̩/
Verb
Silbentrennung: lö·ven
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
englisch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lö­ven
Partizip Perfekt:
löövt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik lööv
du löövst
he/se/dat löövt
wi löövt
ji löövt
se löövt
Imperfekt:
ik lööv
du löövst
he/se/dat lööv
wi lö­ven
ji lö­ven
se lö­ven
Perfekt:
ik heff löövt
du hest löövt
he/se/dat hett löövt
wi hebbt löövt
ji hebbt löövt
se hebbt löövt
Konjunktiv:
ik lööv
du löövst
he/se/dat lööv
wi lö­ven
ji lö­ven
se lö­ven
Imperativ:
lööv!
löövt!