lö­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈlœɪ̯m̩/
Verb
Sülven: lö·ven
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lö­ven
PPP:
löövt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lööf
du löövst
he/se/dat löövt
wi löövt
ji löövt
se löövt
Vergangen Tiet:
ik lööf
du löövst
he/se/dat lööf
wi lö­ven
ji lö­ven
se lö­ven
Perfekt:
ik heff löövt
du hest löövt
he/se/dat hett löövt
wi hebbt löövt
ji hebbt löövt
se hebbt löövt
Kunjunktiv:
ik lööf
du löövst
he/se/dat lööf
wi lö­ven
ji lö­ven
se lö­ven
Imperativ:
lööf!
löövt!