ge­ne­ten auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ɡɛˈnɛɪ̯tn̩/
Verb
Silbentrennung: ge·ne·ten
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
sik an wat freien, utkosten
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
geneten
Partizip Perfekt:
genaten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik geneet
du genüttst
he/se/dat genütt
wi geneet
ji geneet
se geneet
Imperfekt:
ik genööt
du genöötst
he/se/dat genööt
wi genöten
ji genöten
se genöten
Perfekt:
ik heff genaten
du hest genaten
he/se/dat hett genaten
wi hebbt genaten
ji hebbt genaten
se hebbt genaten
Konjunktiv:
ik genööt
du genöötst
he/se/dat genööt
wi genöten
ji genöten
se genöten
Imperativ:
geneet!
geneet!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: ge-