wru­cken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈvɾʊkn̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: wru·cken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
wrucken
Partizip Perfekt:
wruckt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wruck
du wruckst
he/se/dat wruckt
wi wruckt
ji wruckt
se wruckt
Imperfekt:
ik wruck
du wruckst
he/se/dat wruck
wi wrucken
ji wrucken
se wrucken
Perfekt:
ik heff wruckt
du hest wruckt
he/se/dat hett wruckt
wi hebbt wruckt
ji hebbt wruckt
se hebbt wruckt
Konjunktiv:
ik wruck
du wruckst
he/se/dat wruck
wi wrucken
ji wrucken
se wrucken
Imperativ:
wruck!
wruckt!