a­der­la­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɔː·dɐˌlɔːtn̩/
Verb
Sülven: a·der·la·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
a­der­la­ten
PPP:
a­der­la­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laat ader
du lett­st ader
he/se/dat lett ader
wi laat ader
ji laat ader
se laat ader
Vergangen Tiet:
ik leet ader
du leetst ader
he/se/dat leet ader
wi le­ten ader
ji le­ten ader
se le­ten ader
Perfekt:
ik heff a­der­la­ten
du hest a­der­la­ten
he/se/dat hett a­der­la­ten
wi hebbt a­der­la­ten
ji hebbt a­der­la­ten
se hebbt a­der­la­ten
Kunjunktiv:
ik leet ader
du leetst ader
he/se/dat leet ader
wi le­ten ader
ji le­ten ader
se le­ten ader
Imperativ:
laat ader!
laat ader!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: Ader + laten