a­pen­gahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɔːpm̩ˌɡɔːn/
Verb
Sülven: a·pen·gahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
a­pen­gahn
PPP:
a­pen­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah­ apen
du geihst apen
he/se/dat geiht apen
wi gaht apen
ji gaht apen
se gaht apen
Vergangen Tiet:
ik güng apen
du güngst apen
he/se/dat güng apen
wi güng­en apen
ji güng­en apen
se güng­en apen
Perfekt:
ik bün a­pen­gahn
du büst a­pen­gahn
he/se/dat is a­pen­gahn
wi sünd a­pen­gahn
ji sünd a­pen­gahn
se sünd a­pen­gahn
Kunjunktiv:
ik güng apen
du güngst apen
he/se/dat güng apen
wi güng­en apen
ji güng­en apen
se güng­en apen
Imperativ:
gah­ apen!
gaht apen!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: apen + gahn