be­woh­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /bəˈvɔː·ɾən/
Verb
Sülven: be·woh·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
be­woh­ren
PPP:
be­wohrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik be­wohr
du be­wohrst
he/se/dat be­wohrt
wi be­wohrt
ji be­wohrt
se be­wohrt
Vergangen Tiet:
ik be­wohr
du be­wohrst
he/se/dat be­wohr
wi be­woh­ren
ji be­woh­ren
se be­woh­ren
Perfekt:
ik heff be­wohrt
du hest be­wohrt
he/se/dat hett be­wohrt
wi hebbt be­wohrt
ji hebbt be­wohrt
se hebbt be­wohrt
Kunjunktiv:
ik be­wohr
du be­wohrst
he/se/dat be­wohr
wi be­woh­ren
ji be­woh­ren
se be­woh­ren
Imperativ:
be­wohr!
be­wohrt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + wohren