schu­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃuːln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schu·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik schützen
düütsch:
Bispelen:
[1] He schuult en beten ünner de Eek, bet dat dullste Schuur vörbi is.
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik an en Oort ophollen, an den man vör wat seker is
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
so röverkieken, dat dat keen mitkriggt
düütsch:
[4]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
so ünnerwegen ween, dat dat mööglichst nüms mitkriggt
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schu­len
PPP:
schuult
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schuul
du schuulst
he/se/dat schuult
wi schuult
ji schuult
se schuult
Vergangen Tiet:
ik schuul
du schuulst
he/se/dat schuul
wi schu­len
ji schu­len
se schu­len
Perfekt:
ik heff schuult
du hest schuult
he/se/dat hett schuult
wi hebbt schuult
ji hebbt schuult
se hebbt schuult
Kunjunktiv:
ik schuul
du schuulst
he/se/dat schuul
wi schu­len
ji schu­len
se schu­len
Imperativ:
schuul!
schuult!