grö­nen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɾøːy̯n̩/
Verb
Sülven: grö·nen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
grö­nen
PPP:
gröönt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gröön
du gröönst
he/se/dat gröönt
wi gröönt
ji gröönt
se gröönt
Vergangen Tiet:
ik gröön
du gröönst
he/se/dat gröön
wi grö­nen
ji grö­nen
se grö­nen
Perfekt:
ik heff gröönt
du hest gröönt
he/se/dat hett gröönt
wi hebbt gröönt
ji hebbt gröönt
se hebbt gröönt
Kunjunktiv:
ik gröön
du gröönst
he/se/dat gröön
wi grö­nen
ji grö­nen
se grö­nen
Imperativ:
gröön!
gröönt!

Etymologie:

Woort afleidt von: gröön