in­ge­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌɡɛɪ̯tn̩/
Verb
Sülven: in·ge·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
düütsch:
Bispelen:
Schall ik di en Glas Bruus ingeten?

Verbformen:

Infinitiv:
in­ge­ten
PPP:
in­ga­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geet in
du gütt­st in
he/se/dat gütt in
wi geet in
ji geet in
se geet in
Vergangen Tiet:
ik gööt in
du göötst in
he/se/dat gööt in
wi gö­ten in
ji gö­ten in
se gö­ten in
Perfekt:
ik heff in­ga­ten
du hest in­ga­ten
he/se/dat hett in­ga­ten
wi hebbt in­ga­ten
ji hebbt in­ga­ten
se hebbt in­ga­ten
Kunjunktiv:
ik gööt in
du göötst in
he/se/dat gööt in
wi gö­ten in
ji gö­ten in
se gö­ten in
Imperativ:
geet in!
geet in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + geten