ge­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɛɪ̯tn̩/
Verb
Sülven: ge·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
wat utfleten laten
düütsch:
Bispelen:
[1] Geet man gau Water op den Teebüdel.

Verbformen:

Infinitiv:
ge­ten
PPP:
ga­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geet
du gütt­st
he/se/dat gütt
wi geet
ji geet
se geet
Vergangen Tiet:
ik gööt
du göötst
he/se/dat gööt
wi gö­ten
ji gö­ten
se gö­ten
Perfekt:
ik heff ga­ten
du hest ga­ten
he/se/dat hett ga­ten
wi hebbt ga­ten
ji hebbt ga­ten
se hebbt ga­ten
Kunjunktiv:
ik gööt
du göötst
he/se/dat gööt
wi gö­ten
ji gö­ten
se gö­ten
Imperativ:
geet!
geet!