mit­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈmɪtˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: mit·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
düütsch:
Bispelen:
Se hett bi Olympia mitmaakt.

Verbformen:

Infinitiv:
mit­ma­ken
PPP:
mit­maakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak mit
du maakst mit
he/se/dat maakt mit
wi maakt mit
ji maakt mit
se maakt mit
Vergangen Tiet:
ik möök mit
du möökst mit
he/se/dat möök mit
wi mö­ken mit
ji mö­ken mit
se mö­ken mit
Perfekt:
ik heff mit­maakt
du hest mit­maakt
he/se/dat hett mit­maakt
wi hebbt mit­maakt
ji hebbt mit­maakt
se hebbt mit­maakt
Kunjunktiv:
ik möök mit
du möökst mit
he/se/dat möök mit
wi mö­ken mit
ji mö­ken mit
se mö­ken mit
Imperativ:
maak mit!
maakt mit!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: mit + maken