ra­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɾaʃn̩/
Verb
Sülven: ra·schen
[1]
Randwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
opgahn
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ra­schen
PPP:
ra­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ra­sch
du ra­schst
he/se/dat ra­scht
wi ra­scht
ji ra­scht
se ra­scht
Vergangen Tiet:
ik ra­sch
du ra­schst
he/se/dat ra­sch
wi ra­schen
ji ra­schen
se ra­schen
Perfekt:
ik bün ra­scht
du büst ra­scht
he/se/dat is ra­scht
wi sünd ra­scht
ji sünd ra­scht
se sünd ra­scht
Kunjunktiv:
ik ra­sch
du ra­schst
he/se/dat ra­sch
wi ra­schen
ji ra­schen
se ra­schen
Imperativ:
ra­sch!
ra­scht!