wieswarr­n op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈviːzˌva͡ɐn/ 🔊︎
Verb
Sülven: wies·warrn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mitkriegen
nedderlandsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wieswarr­n
PPP:
wiesworr­n
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik warr wies
du warr­st wies
he/se/dat warr­t wies
wi warr­t wies
ji warr­t wies
se warr­t wies
Vergangen Tiet:
ik wöör wies
du wöörst wies
he/se/dat wöör wies
wi wö­ren wies
ji wö­ren wies
se wö­ren wies
Perfekt:
ik bün wiesworr­n
du büst wiesworr­n
he/se/dat is wiesworr­n
wi sünd wiesworr­n
ji sünd wiesworr­n
se sünd wiesworr­n
Kunjunktiv:
ik wöör wies
du wöörst wies
he/se/dat wöör wies
wi wö­ren wies
ji wö­ren wies
se wö­ren wies
Imperativ:
warr wies!
warr­t wies!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: wies- + warrn