verwun­nern op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈvʊ·nɐn/
Verb
Sülven: ver·wun·nern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
wunnerwarken

Verbformen:

Infinitiv:
verwun­nern
PPP:
verwun­nert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verwun­ner
du verwun­nerst
he/se/dat verwun­nert
wi verwun­nert
ji verwun­nert
se verwun­nert
Vergangen Tiet:
ik verwun­ner
du verwun­nerst
he/se/dat verwun­ner
wi verwun­nern
ji verwun­nern
se verwun­nern
Perfekt:
ik heff verwun­nert
du hest verwun­nert
he/se/dat hett verwun­nert
wi hebbt verwun­nert
ji hebbt verwun­nert
se hebbt verwun­nert
Kunjunktiv:
ik verwun­ner
du verwun­nerst
he/se/dat verwun­ner
wi verwun­nern
ji verwun­nern
se verwun­nern
Imperativ:
verwun­ner!
verwun­nert!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + wunnern