wun­nern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvʊ·nɐn/
Verb
Sülven: wun·nern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
stunen, wat nich verstahn
engelsch:
=
wonder
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wun­nern
PPP:
wun­nert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wun­ner
du wun­nerst
he/se/dat wun­nert
wi wun­nert
ji wun­nert
se wun­nert
Vergangen Tiet:
ik wun­ner
du wun­nerst
he/se/dat wun­ner
wi wun­nern
ji wun­nern
se wun­nern
Perfekt:
ik heff wun­nert
du hest wun­nert
he/se/dat hett wun­nert
wi hebbt wun­nert
ji hebbt wun­nert
se hebbt wun­nert
Kunjunktiv:
ik wun­ner
du wun­nerst
he/se/dat wun­ner
wi wun­nern
ji wun­nern
se wun­nern
Imperativ:
wun­ner!
wun­nert!