kö­pen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkœɪ̯pm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: kö·pen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dör Tahlen von en Pries erwerven
engelsch:
buy
düütsch:
=
kaufen

Verbformen:

Infinitiv:
kö­pen
PPP:
­köf­ft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kööp
du köf­fst
he/se/dat köf­ft
wi kööpt
ji kööpt
se kööpt
Vergangen Tiet:
ik kööp
du kööpst
he/se/dat kööp
wi kö­pen
ji kö­pen
se kö­pen
Perfekt:
ik heff ­köf­ft
du hest ­köf­ft
he/se/dat hett ­köf­ft
wi hebbt ­köf­ft
ji hebbt ­köf­ft
se hebbt ­köf­ft
Kunjunktiv:
ik kööp
du kööpst
he/se/dat kööp
wi kö­pen
ji kö­pen
se kö­pen
Imperativ:
kööp!
kööpt!