an­drin­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈanˌdɾɪnkn̩/
Verb
Sülven: an·drin·ken
[1]
Opbowoortschatt
sik ~
plattdüütsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
an­drin­ken
PPP:
an­drun­ken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik drink an
du drinkst an
he/se/dat drinkt an
wi drinkt an
ji drinkt an
se drinkt an
Vergangen Tiet:
ik drünk an
du drünkst an
he/se/dat drünk an
wi drün­ken an
ji drün­ken an
se drün­ken an
Perfekt:
ik heff an­drun­ken
du hest an­drun­ken
he/se/dat hett an­drun­ken
wi hebbt an­drun­ken
ji hebbt an­drun­ken
se hebbt an­drun­ken
Kunjunktiv:
ik drünk an
du drünkst an
he/se/dat drünk an
wi drün­ken an
ji drün­ken an
se drün­ken an
Imperativ:
drink an!
drinkt an!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: an + drinken