af­drin­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈafˌdɾɪnkn̩/
Verb
Sülven: af·drin·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
afdrinken
PPP:
afdrunken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik drink af
du drinkst af
he/se/dat drinkt af
wi drinkt af
ji drinkt af
se drinkt af
Vergangen Tiet:
ik drünk af
du drünkst af
he/se/dat drünk af
wi drünken af
ji drünken af
se drünken af
Perfekt:
ik heff afdrunken
du hest afdrunken
he/se/dat hett afdrunken
wi hebbt afdrunken
ji hebbt afdrunken
se hebbt afdrunken
Kunjunktiv:
ik drünk af
du drünkst af
he/se/dat drünk af
wi drünken af
ji drünken af
se drünken af
Imperativ:
drink af!
drinkt af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af + drinken