ut­köh­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌkøːy̯ln̩/
Verb
Sülven: ut·köh·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ut­köh­len
PPP:
ut­köhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik köhl ut
du köhlst ut
he/se/dat köhlt ut
wi köhlt ut
ji köhlt ut
se köhlt ut
Vergangen Tiet:
ik köhl ut
du köhlst ut
he/se/dat köhl ut
wi köh­len ut
ji köh­len ut
se köh­len ut
Perfekt:
ik bün ut­köhlt
du büst ut­köhlt
he/se/dat is ut­köhlt
wi sünd ut­köhlt
ji sünd ut­köhlt
se sünd ut­köhlt
Kunjunktiv:
ik köhl ut
du köhlst ut
he/se/dat köhl ut
wi köh­len ut
ji köh­len ut
se köh­len ut
Imperativ:
köhl ut!
köhlt ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + köhlen