schu­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃuːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schu·ven
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Saak na vörn drücken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
schu­ven
PPP:
scha­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schuuf
du schuf­fst
he/se/dat schuf­ft
wi schuuft
ji schuuft
se schuuft
Vergangen Tiet:
ik schööf
du schööfst
he/se/dat schööf
wi schö­ven
ji schö­ven
se schö­ven
Perfekt:
ik heff scha­ven
du hest scha­ven
he/se/dat hett scha­ven
wi hebbt scha­ven
ji hebbt scha­ven
se hebbt scha­ven
Kunjunktiv:
ik schööf
du schööfst
he/se/dat schööf
wi schö­ven
ji schö­ven
se schö­ven
Imperativ:
schuuf!
schuuft!