föh­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈføːy̯·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: föh·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik mit en Fohrtüüg foortbewegen, dat lenken
engelsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
vörangahn, leiden
engelsch:
düütsch:
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
den högeren Punktstand hebben (bi sport)
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
föh­ren
PPP:
föhrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik föhr
du föhrst
he/se/dat föhrt
wi föhrt
ji föhrt
se föhrt
Vergangen Tiet:
ik föhr
du föhrst
he/se/dat föhr
wi föh­ren
ji föh­ren
se föh­ren
Perfekt:
ik heff föhrt
du hest föhrt
he/se/dat hett föhrt
wi hebbt föhrt
ji hebbt föhrt
se hebbt föhrt
Kunjunktiv:
ik föhr
du föhrst
he/se/dat föhr
wi föh­ren
ji föh­ren
se föh­ren
Imperativ:
föhr!
föhrt!