bi­la­ten op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈbiːˌlɔːtn̩/
Verb
Sülven: bi·la·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
bilaten
PPP:
bilaten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laat bi
du lettst bi
he/se/dat lett bi
wi laat bi
ji laat bi
se laat bi
Vergangen Tiet:
ik leet bi
du leetst bi
he/se/dat leet bi
wi leten bi
ji leten bi
se leten bi
Perfekt:
ik heff bilaten
du hest bilaten
he/se/dat hett bilaten
wi hebbt bilaten
ji hebbt bilaten
se hebbt bilaten
Kunjunktiv:
ik leet bi
du leetst bi
he/se/dat leet bi
wi leten bi
ji leten bi
se leten bi
Imperativ:
laat bi!
laat bi!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: bi + laten