scha­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʃɔːm̩/
Verb
Sülven: scha·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Schaam föhlen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
scha­men
PPP:
schaamt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schaam
du schaamst
he/se/dat schaamt
wi schaamt
ji schaamt
se schaamt
Vergangen Tiet:
ik schaam
du schaamst
he/se/dat schaam
wi scha­men
ji scha­men
se scha­men
Perfekt:
ik heff schaamt
du hest schaamt
he/se/dat hett schaamt
wi hebbt schaamt
ji hebbt schaamt
se hebbt schaamt
Kunjunktiv:
ik schaam
du schaamst
he/se/dat schaam
wi scha­men
ji scha­men
se scha­men
Imperativ:
schaam!
schaamt!