gnup­sen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɡnʊpsn̩/
Verb
Sülven: gnup·sen
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
gnupsen
PPP:
gnupst
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gnups
du gnupst
he/se/dat gnupst
wi gnupst
ji gnupst
se gnupst
Vergangen Tiet:
ik gnups
du gnupst
he/se/dat gnups
wi gnupsen
ji gnupsen
se gnupsen
Perfekt:
ik heff gnupst
du hest gnupst
he/se/dat hett gnupst
wi hebbt gnupst
ji hebbt gnupst
se hebbt gnupst
Kunjunktiv:
ik gnups
du gnupst
he/se/dat gnups
wi gnupsen
ji gnupsen
se gnupsen
Imperativ:
gnups!
gnupst!