spre­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈspɾɛːkn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: spre·ken
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
spreken
PPP:
spraken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik spreek
du sprickst
he/se/dat sprickt
wi spreekt
ji spreekt
se spreekt
Vergangen Tiet:
ik spröök
du spröökst
he/se/dat spröök
wi spröken
ji spröken
se spröken
Perfekt:
ik heff spraken
du hest spraken
he/se/dat hett spraken
wi hebbt spraken
ji hebbt spraken
se hebbt spraken
Kunjunktiv:
ik spröök
du spröökst
he/se/dat spröök
wi spröken
ji spröken
se spröken
Imperativ:
spreek!
spreekt!