lick­mu­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈlɪkˌmuːln̩/
Verb
Sülven: lick·mu·len
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
lickmulen
PPP:
lickmuult
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lickmuul
du lickmuulst
he/se/dat lickmuult
wi lickmuult
ji lickmuult
se lickmuult
Vergangen Tiet:
ik lickmuul
du lickmuulst
he/se/dat lickmuul
wi lickmulen
ji lickmulen
se lickmulen
Perfekt:
ik heff lickmuult
du hest lickmuult
he/se/dat hett lickmuult
wi hebbt lickmuult
ji hebbt lickmuult
se hebbt lickmuult
Kunjunktiv:
ik lickmuul
du lickmuulst
he/se/dat lickmuul
wi lickmulen
ji lickmulen
se lickmulen
Imperativ:
lickmuul!
lickmuult!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: licken + Muul