seihn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈzaɪ̯n/
Verb
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
=
zaaien
engelsch:
=
sow
düütsch:
=
säen
Bispelen:
Wi hebbt vondaag Rogg seiht.
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
Hest du al Dünger seiht?

Verbformen:

Infinitiv:
seihn
PPP:
seiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik seih­
du seihst
he/se/dat seiht
wi seiht
ji seiht
se seiht
Vergangen Tiet:
ik seih­
du seihst
he/se/dat seih­
wi seihn
ji seihn
se seihn
Perfekt:
ik heff seiht
du hest seiht
he/se/dat hett seiht
wi hebbt seiht
ji hebbt seiht
se hebbt seiht
Kunjunktiv:
ik seih­
du seihst
he/se/dat seih­
wi seihn
ji seihn
se seihn
Imperativ:
seih­!
seiht!