weg­rü­men op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈvɛçˌɾyːm̩/
Verb
Sülven: weg·rü·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wegrümen
PPP:
wegrüümt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rüüm weg
du rüümst weg
he/se/dat rüümt weg
wi rüümt weg
ji rüümt weg
se rüümt weg
Vergangen Tiet:
ik rüüm weg
du rüümst weg
he/se/dat rüüm weg
wi rümen weg
ji rümen weg
se rümen weg
Perfekt:
ik heff wegrüümt
du hest wegrüümt
he/se/dat hett wegrüümt
wi hebbt wegrüümt
ji hebbt wegrüümt
se hebbt wegrüümt
Kunjunktiv:
ik rüüm weg
du rüümst weg
he/se/dat rüüm weg
wi rümen weg
ji rümen weg
se rümen weg
Imperativ:
rüüm weg!
rüümt weg!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: weg + rümen