rü­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɾyːm̩/
Verb
Sülven: rü·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
rü­men
PPP:
rüümt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rüüm
du rüümst
he/se/dat rüümt
wi rüümt
ji rüümt
se rüümt
Vergangen Tiet:
ik rüüm
du rüümst
he/se/dat rüüm
wi rü­men
ji rü­men
se rü­men
Perfekt:
ik heff rüümt
du hest rüümt
he/se/dat hett rüümt
wi hebbt rüümt
ji hebbt rüümt
se hebbt rüümt
Kunjunktiv:
ik rüüm
du rüümst
he/se/dat rüüm
wi rü­men
ji rü­men
se rü­men
Imperativ:
rüüm!
rüümt!