föh­len auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈføːy̯ln̩/
Verb
Silbentrennung: föh·len
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
mit 'n Tastsinn wohrnehmen
deutsch:
englisch:
=
feel
[2]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
sik befinnen
deutsch:
Beispiele:
[1] Ik föhl mi vundaag wedder beter as güstern.
[3]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
as Smart wohrnehmen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
föh­len
Partizip Perfekt:
föhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhlt
wi föhlt
ji föhlt
se föhlt
Imperfekt:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhl
wi föh­len
ji föh­len
se föh­len
Perfekt:
ik heff föhlt
du hest föhlt
he/se/dat hett föhlt
wi hebbt föhlt
ji hebbt föhlt
se hebbt föhlt
Konjunktiv:
ik föhl
du föhlst
he/se/dat föhl
wi föh­len
ji föh­len
se föh­len
Imperativ:
föhl!
föhlt!