twei­sche­ten auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌʃɛɪ̯tn̩/
Verb
Silbentrennung: twei·sche·ten
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
dör Scheten kaputtmaken
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
tweischeten
Partizip Perfekt:
tweischaten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik scheet twei
du schüttst twei
he/se/dat schütt twei
wi scheet twei
ji scheet twei
se scheet twei
Imperfekt:
ik schööt twei
du schöötst twei
he/se/dat schööt twei
wi schöten twei
ji schöten twei
se schöten twei
Perfekt:
ik heff tweischaten
du hest tweischaten
he/se/dat hett tweischaten
wi hebbt tweischaten
ji hebbt tweischaten
se hebbt tweischaten
Konjunktiv:
ik schööt twei
du schöötst twei
he/se/dat schööt twei
wi schöten twei
ji schöten twei
se schöten twei
Imperativ:
scheet twei!
scheet twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + scheten