gä­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɛː·ɾən/
Verb
Sülven: gä·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
dör de Arbeit von Mikrorganismen quellen oder schümen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gä­ren
PPP:
gäärt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gäär
du gäärst
he/se/dat gäärt
wi gäärt
ji gäärt
se gäärt
Vergangen Tiet:
ik gäär
du gäärst
he/se/dat gäär
wi gä­ren
ji gä­ren
se gä­ren
Perfekt:
ik heff gäärt
du hest gäärt
he/se/dat hett gäärt
wi hebbt gäärt
ji hebbt gäärt
se hebbt gäärt
Kunjunktiv:
ik gäär
du gäärst
he/se/dat gäär
wi gä­ren
ji gä­ren
se gä­ren
Imperativ:
gäär!
gäärt!

Etymologie:

Woort afleidt von: goor