plö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈpløːy̯ɡn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: plö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
plough
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
plö­gen
PPP:
plöögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik plöög
du plöögst
he/se/dat plöögt
wi plöögt
ji plöögt
se plöögt
Vergangen Tiet:
ik plöög
du plöögst
he/se/dat plöög
wi plö­gen
ji plö­gen
se plö­gen
Perfekt:
ik heff plöögt
du hest plöögt
he/se/dat hett plöögt
wi hebbt plöögt
ji hebbt plöögt
se hebbt plöögt
Kunjunktiv:
ik plöög
du plöögst
he/se/dat plöög
wi plö­gen
ji plö­gen
se plö­gen
Imperativ:
plöög!
plöögt!