dalhau­en op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːl·haʊ̯·ən/
Verb
Sülven: dal·hau·en
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalhau­en
PPP:
dalhaut
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik hau­ dal
du haust dal
he/se/dat haut dal
wi haut dal
ji haut dal
se haut dal
Vergangen Tiet:
ik hau­ dal
du haust dal
he/se/dat hau­ dal
wi hau­en dal
ji hau­en dal
se hau­en dal
Perfekt:
ik heff dalhaut
du hest dalhaut
he/se/dat hett dalhaut
wi hebbt dalhaut
ji hebbt dalhaut
se hebbt dalhaut
Kunjunktiv:
ik hau­ dal
du haust dal
he/se/dat hau­ dal
wi hau­en dal
ji hau­en dal
se hau­en dal
Imperativ:
hau­ dal!
haut dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + hauen