dalneh­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌnɛːm̩/
Verb
Sülven: dal·neh·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
rafnehmen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalneh­men
PPP:
dalnah­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik nehm dal
du nimm­st dal
he/se/dat nimm­t dal
wi nehmt dal
ji nehmt dal
se nehmt dal
Vergangen Tiet:
ik nöhm dal
du nöhmst dal
he/se/dat nöhm dal
wi nöh­men dal
ji nöh­men dal
se nöh­men dal
Perfekt:
ik heff dalnah­men
du hest dalnah­men
he/se/dat hett dalnah­men
wi hebbt dalnah­men
ji hebbt dalnah­men
se hebbt dalnah­men
Kunjunktiv:
ik nöhm dal
du nöhmst dal
he/se/dat nöhm dal
wi nöh­men dal
ji nöh­men dal
se nöh­men dal
Imperativ:
nehm dal!
nehmt dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + nehmen