dal­ka­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌkɔːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: dal·ka·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dal­ka­men
PPP:
dal­ka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dal­kaam
du dal­kaamst
he/se/dat dal­kaamt
wi dal­kaamt
ji dal­kaamt
se dal­kaamt
Vergangen Tiet:
ik dal­kaam
du dal­kaamst
he/se/dat dal­kaam
wi dal­ka­men
ji dal­ka­men
se dal­ka­men
Perfekt:
ik bün dal­ka­men
du büst dal­ka­men
he/se/dat is dal­ka­men
wi sünd dal­ka­men
ji sünd dal­ka­men
se sünd dal­ka­men
Kunjunktiv:
ik dal­kaam
du dal­kaamst
he/se/dat dal­kaam
wi dal­ka­men
ji dal­ka­men
se dal­ka­men
Imperativ:
dal­kaam!
dal­kaamt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + kamen