fie­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfiːln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: fie·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
wat afraspeln
düütsch:
=
feilen
Bispelen:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] Wer fielt dor denn so langs?

Verbformen:

Infinitiv:
fie­len
PPP:
fielt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik fiel
du fielst
he/se/dat fielt
wi fielt
ji fielt
se fielt
Vergangen Tiet:
ik fiel
du fielst
he/se/dat fiel
wi fie­len
ji fie­len
se fie­len
Perfekt:
ik heff fielt
du hest fielt
he/se/dat hett fielt
wi hebbt fielt
ji hebbt fielt
se hebbt fielt
Kunjunktiv:
ik fiel
du fielst
he/se/dat fiel
wi fie­len
ji fie­len
se fie­len
Imperativ:
fiel!
fielt!