rü­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɾyːkn̩/
Verb
Sülven: rü·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mit de Nees wohrnehmen
engelsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Rüük utströmen
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
rü­ken
PPP:
ra­ken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik rüük
du rü­ckst
he/se/dat rü­ckt
wi rüükt
ji rüükt
se rüükt
Vergangen Tiet:
ik röök
du röökst
he/se/dat röök
wi rö­ken
ji rö­ken
se rö­ken
Perfekt:
ik heff ra­ken
du hest ra­ken
he/se/dat hett ra­ken
wi hebbt ra­ken
ji hebbt ra­ken
se hebbt ra­ken
Kunjunktiv:
ik röök
du röökst
he/se/dat röök
wi rö­ken
ji rö­ken
se rö­ken
Imperativ:
rüük!
rüükt!