to­mal­men op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈtɔu̯·malm̩/
Verb
Sülven: to·mal·men
[1]
Opbowoortschatt
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
tomalmen
PPP:
tomalmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik tomalm
du tomalmst
he/se/dat tomalmt
wi tomalmt
ji tomalmt
se tomalmt
Vergangen Tiet:
ik tomalm
du tomalmst
he/se/dat tomalm
wi tomalmen
ji tomalmen
se tomalmen
Perfekt:
ik heff tomalmt
du hest tomalmt
he/se/dat hett tomalmt
wi hebbt tomalmt
ji hebbt tomalmt
se hebbt tomalmt
Kunjunktiv:
ik tomalm
du tomalmst
he/se/dat tomalm
wi tomalmen
ji tomalmen
se tomalmen
Imperativ:
tomalm!
tomalmt!

Etymologie:

Woort afleidt von: to-