Uitspraak in het Plat: /ˈtɔu̯ˌʃɾuːm̩/
werkwoord
Afbreking: to·schru·ven
[1]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Duits:

Werkwoordvormen:

infinitief:
toschruven
voltooid deelwoord:
toschruuvt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik schruuv to
du schruuvst to
he/se/dat schruuvt to
wi schruuvt to
ji schruuvt to
se schruuvt to
verleden:
ik schruuv to
du schruuvst to
he/se/dat schruuv to
wi schruven to
ji schruven to
se schruven to
voltooid:
ik heff toschruuvt
du hest toschruuvt
he/se/dat hett toschruuvt
wi hebbt toschruuvt
ji hebbt toschruuvt
se hebbt toschruuvt
conjunctief:
ik schruuv to
du schruuvst to
he/se/dat schruuv to
wi schruven to
ji schruven to
se schruven to
imperatief:
schruuv to!
schruuvt to!
infinitief:
toschruven
voltooid deelwoord:
toschraven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik schruuv to
du schruuvst to
he/se/dat schruuvt to
wi schruuvt to
ji schruuvt to
se schruuvt to
verleden:
ik schrööv to
du schröövst to
he/se/dat schrööv to
wi schröven to
ji schröven to
se schröven to
voltooid:
ik heff toschraven
du hest toschraven
he/se/dat hett toschraven
wi hebbt toschraven
ji hebbt toschraven
se hebbt toschraven
conjunctief:
ik schrööv to
du schröövst to
he/se/dat schrööv to
wi schröven to
ji schröven to
se schröven to
imperatief:
schruuv to!
schruuvt to!

Etymologie:

Samensteld woord gevormd door: to + schruven