weg­kö­nen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈvɛçˌkøːn̩/
Verb
Silbentrennung: weg·kö·nen
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wegkönen
Partizip Perfekt:
wegkunnt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kann weg
du kannst weg
he/se/dat kann weg
wi köönt weg
ji köönt weg
se köönt weg
Imperfekt:
ik kunn weg
du kunnst weg
he/se/dat kunn weg
wi kunnen weg
ji kunnen weg
se kunnen weg
Perfekt:
ik heff wegkunnt
du hest wegkunnt
he/se/dat hett wegkunnt
wi hebbt wegkunnt
ji hebbt wegkunnt
se hebbt wegkunnt
Konjunktiv:
ik kunn weg
du kunnst weg
he/se/dat kunn weg
wi kunnen weg
ji kunnen weg
se kunnen weg
Imperativ:
köön weg!
köönt weg!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: weg + könen