af­ma­ra­chen auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈaf·mɔːˌɾaxn̩/
Verb
Silbentrennung: af·ma·ra·chen
[1]
Aufbauwortschatz
sik ~

Verbformen:

Infinitiv:
afmarachen
Partizip Perfekt:
afmoracht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik morach af
du morachst af
he/se/dat moracht af
wi moracht af
ji moracht af
se moracht af
Imperfekt:
ik morach af
du morachst af
he/se/dat morach af
wi morachen af
ji morachen af
se morachen af
Perfekt:
ik heff afmoracht
du hest afmoracht
he/se/dat hett afmoracht
wi hebbt afmoracht
ji hebbt afmoracht
se hebbt afmoracht
Konjunktiv:
ik morach af
du morachst af
he/se/dat morach af
wi morachen af
ji morachen af
se morachen af
Imperativ:
morach af!
moracht af!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: af + marachen