free­la­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfɾɛɪ̯ˌlɔːtn̩/
Verb
Sülven: free·la·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
ut Fangenschop weglaten
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
free­la­ten
PPP:
free­la­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laat free
du lett­st free
he/se/dat lett free
wi laat free
ji laat free
se laat free
Vergangen Tiet:
ik leet free
du leetst free
he/se/dat leet free
wi le­ten free
ji le­ten free
se le­ten free
Perfekt:
ik heff free­la­ten
du hest free­la­ten
he/se/dat hett free­la­ten
wi hebbt free­la­ten
ji hebbt free­la­ten
se hebbt free­la­ten
Kunjunktiv:
ik leet free
du leetst free
he/se/dat leet free
wi le­ten free
ji le­ten free
se le­ten free
Imperativ:
laat free!
laat free!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: free + laten