üm­dreihn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈʏmˌdɾaɪ̯n/
Verb
Sülven: üm·dreihn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
üm­dreihn
PPP:
üm­dreiht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dreih­ üm
du dreihst üm
he/se/dat dreiht üm
wi dreiht üm
ji dreiht üm
se dreiht üm
Vergangen Tiet:
ik dreih­ üm
du dreihst üm
he/se/dat dreih­ üm
wi dreihn üm
ji dreihn üm
se dreihn üm
Perfekt:
ik heff üm­dreiht
du hest üm­dreiht
he/se/dat hett üm­dreiht
wi hebbt üm­dreiht
ji hebbt üm­dreiht
se hebbt üm­dreiht
Kunjunktiv:
ik dreih­ üm
du dreihst üm
he/se/dat dreih­ üm
wi dreihn üm
ji dreihn üm
se dreihn üm
Imperativ:
dreih­ üm!
dreiht üm!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: üm + dreihn