glö­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡlœɪ̯m̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: glö·ven
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
glö­ven
PPP:
glöövt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik glööf
du glöövst
he/se/dat glöövt
wi glöövt
ji glöövt
se glöövt
Vergangen Tiet:
ik glööf
du glöövst
he/se/dat glööf
wi glö­ven
ji glö­ven
se glö­ven
Perfekt:
ik heff glöövt
du hest glöövt
he/se/dat hett glöövt
wi hebbt glöövt
ji hebbt glöövt
se hebbt glöövt
Kunjunktiv:
ik glööf
du glöövst
he/se/dat glööf
wi glö­ven
ji glö­ven
se glö­ven
Imperativ:
glööf!
glöövt!