ka­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkɔːkn̩/
Verb
Sülven: ka·ken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Eten tobereiden
nedderlandsch:
=
koken
engelsch:
=
cook
düütsch:
=
kochen
Bispelen:
[1] Moder, kannst du mi Spaghetti kaken?

Verbformen:

Infinitiv:
ka­ken
PPP:
kaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaak
du kaakst
he/se/dat kaakt
wi kaakt
ji kaakt
se kaakt
Vergangen Tiet:
ik kaak
du kaakst
he/se/dat kaak
wi ka­ken
ji ka­ken
se ka­ken
Perfekt:
ik heff kaakt
du hest kaakt
he/se/dat hett kaakt
wi hebbt kaakt
ji hebbt kaakt
se hebbt kaakt
Kunjunktiv:
ik kaak
du kaakst
he/se/dat kaak
wi ka­ken
ji ka­ken
se ka­ken
Imperativ:
kaak!
kaakt!